Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /var/www/clients/client0/web8/web/dane/db.php on line 4
gaffame arts blog

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /var/www/clients/client0/web8/web/db.php on line 4

<< Liniowe nagrywanie w dobrej jakości bez drogiej karty dźwiękowej? To możliwe!

Ludzie składając sobie nowy komputer zaopatrują się w poszczególne podzespoły. To normalne - procesor, karta graficzna, kości RAM, dysk twardy - wszystko musi być cacy! Zazwyczaj pomija się kwestię zakupu dobrej karty dźwiękowej. Dlaczego? Bo "zintegrowana karta wystarczy...". Ale jak się okazuje - nie zawsze...

Sam niedawno przekonałem się, że zintegrowana karta dźwiękowa potrafi czasem nieźle uprzykrzyć życie. Jedno wiem na pewno - one totalnie nie nadają się do liniowego nagrywania mojego Rolanda. Straciłem masę czasu w panelach sterowania i ustawień, zanim udało mi się nagrać coś w znośnej jakości (chociaż  z rezultatów i tak nie byłem do końca zadowolony)...

Jakiś czas temu wpadłem na pomysł, aby pośrednikiem przekazywanego sygnału stała się Samsungowa, stara mini-wieża, która swoją drogą przez cały czas służy mi jako nagłośnienie do komputera. Jak się okazało, pomysł ten jest bardzo udany!

W porządku! Panie i Panowie - do roboty!

Najpierw zajmiemy się podłączeniem wszystkiego w jeden "ekosystem", który naszym nagraniom nada przyzwoitej jakości. Jak już wspomniałem, keyboardu nie będziemy podłączać bezpośrednio pod kartę dźwiękową. Pośrednikiem będzie mini-wieża którą znaleźć można praktycznie w każdym domu. Jestem pewien, że u Ciebie również taka się znajdzie. :) Problem może stanowić sam łącznik, gdyż do połączenia keyboardu z wieżą, będzie nam potrzeby kabel 2 x duży Jack -> 2 x Cinch (RCA). Wygląda on tak:

2xjack-2xrca

Niestety nie mogłem dostać takiego kabla w żadnym pobliskim sklepie AGD/RTV, dlatego poszperałem trochę na allegro i takowy przewód nabyłem za bagatela ~30 zł . W tym momencie Jacki wciskamy w OUTPUTy klawisza, a  Chiche w AUX IN naszego odtwarzacza.

wieza samsung

Teraz kluczowy moment. Tryb pracy wieży przełączamy na AUX, żeby ładnie przechwytywała nam sygnał z keyboardu, a sam odbiornik łączymy z kartą dźwiękową za pomocą najzwyklejszego kabelka Jack -> Jack

jack - jack

Jedną końcówkę wkładamy w wejście PHONES / DIRECT REC w wieży, natomiast drugą wciskamy w niebieski port (wejście liniowe) na naszej zintegrowanej karcie dźwiękowej.

wieza samsung

To wszystko jeśli chodzi o okablowanie i połączenie sprzętu w całość. Przyszedł czas na ustawienia systemowe. Najpierw  aktywujemy wspomniane wejście liniowe w naszym systemie operacyjnym (w Win 7 wygląda to tak):

Prawym przyciskiem myszy klikamy na Wejście liniowe i wybieramy Włącz. Na tym etapie właściwie zakończyliśmy już wszelkie ważniejsze przygotowania. :)

 

Zaraz, zaraz... Ale co z odsłuchem? W związku z tym, że zapchaliśmy  wejście słuchawkowe wieży, podłączone do niej kolumny zamilkły. Jedynym wyjściem okazuje się podpięcie do keyboardu (dobrych) słuchawek, które posłużą nam za monitory. W tym miejscu chciałbym od siebie polecić Sennheisery HD215 (~280 zł), ale oczywiście nic się nie stanie, jeśli takich nie posiadamy. : p 

No cóż - pozostało nam tylko uruchomić ulubioną aplikację do przechwytywania dźwięku (idealnie nada się do tego  przyjemny i prosty w obsłudze program Audacity, który za darmo można pobrać ze strony producenta (http://audacity.sourceforge.net/), pokombinować z głośnością żeby uniknąć przesterowań, rozpocząć rejestrację,  dosiąść czarno-białą klawiaturkę i po prostu grać! :)

 

Dla tych, którzy z pewnych względów nie mogą sprawdzić na własnej skórze tej metody nagrywania, przygotowałem próbkę audio. Jeśli chodzi o samą nutkę, jest to na szybko zagrany przeze mnie cover "Sweet Child O Mine" - Guns and Roses. Pobrać to możecie stąd : KLIK . Prawda że brzmi to całkiem nieźle?  Żadnych poważniejszych szumów i trzasków - praktycznie czysty dźwięk. :)

 

I co? Da się przyzwoicie nagrać bez profesjonalnej karty dźwiękowej? Oczwyiście że się da!  Pozdrawiam i do zobaczenia niedługo. :)

Zakaz kopiowania i rozpowrzechniania bez zgody autora!

Komentarze:

Tamtomasz napisał:
2011-11-30 20:52:38
@air: oczywiście. W górnym pasku menu, w Audacity klikasz: Edytuj > Ustawienia i zaznaczasz [Odtwarzaj inne ścieżki podczas nagrywania nowej] . Nagrywasz pierwszą ścieżkę, stopujesz i znów klikasz przycisk nagrywania, dogrywając kolejne ścieżki. : )
air napisał:
2011-11-30 17:22:53
spoczko opisane ja tez dokupiłem kabel do podłączenia keybordu z kompem. Mam pytanie nie wiesz czy w programie Audacity da sie tak zrobić ze, to co nagrałeś puszczasz i dogrywasz w realu kolejną ściężkę dźwiękową z keybordu ???????????
David Guetta napisał:
2011-11-20 22:31:11
Hey Tamtomasz ! I just found your site with this guide and it solved my problem ! usually I am using my own proffessional recording studio (Virgin Records) I am also a DJ , you may know me from few youtube songs i was involved in , also I am no. 1 Dj in the world by DJ Mag magazine but with the ideas you have I am so freakin` afraid of my possition in next year, Could you tell me where can I buy \"Samsungowa stara mini-wieża\" as you have written that this is awesome gear to be a better Dj i decided that I have to have it ! greetings , your fan - David Guetta. KEEP ON MAKING BEATS !

Dodaj komentarz:

kod z obrazka